Konopteka.pl

NAJWIĘKSZA OFERTA W POLSCEponad 250 produktów

DARMOWA DOSTAWAzamówień powyzej 100zł

do kasy suma: 0,00 zł
Aktualny status medycznej marihuany w Polsce
122.jpg

Aktualny status medycznej marihuany w Polsce

Medyczna marihuana to nadal dosyć kontrowersyjny temat w naszym kraju. Mimo, że jest legalna od 1 listopada 2017 roku, to zawiłość przepisów sprawia, że chore osoby nie mogły jej otrzymać. Dlaczego? Pomimo legalizacji, w Polsce nie było dostępnego legalnego produktu w sprzedaży, co w końcu się zmienia.

Byłoby o wiele łatwiej, gdyby Polska miała własne uprawy konopi indyjskiej, jednak zanim to się stanie, minie prawdopodobnie kilka lat. Póki co, chorzy są skazani na susz pochodzący z Kanady. Przez to cena za jeden gram w aptece jest wysoka, przy czym dostępność produktu jest znikoma. Mimo wszystko zainteresowani podchodzą do sytuacji z wielkim optymizmem, ponieważ medyczna marihuana zaczyna powoli wchodzić na polski rynek.

Czym jest marihuana medyczna?

Zasadniczo można wyróżnić dwa rodzaje marihuany: medyczną oraz rekreacyjną. Jako, że dostęp do marihuany rekreacyjnej w Polsce jest nielegalny, to kupowany w szarej strefie susz jest niepewny, tj. nikt nie trzyma pieczy nad jego jakością.

Odwrotnie jest w przypadku marihuany medycznej. Musi przecież pochodzić z legalnego źródła, a skoro jest produktem leczniczym, to konieczne jest przejście wielu testów jakości. Uprawia się ją w kontrolowanych warunkach, przez co nie sposób znaleźć w niej substancji niepożądanych, takich jak pleśń, metale ciężkie lub jeszcze inne zanieczyszczenia. Istotna różnica między medyczną, a rekreacyjną marihuaną to także zawartość czynnych w konopi substancji – THC i CBD, gdzie w  medycznej na czele zazwyczaj występuje CBD. Ta substancja jest legalna i można znaleźć wiele produktów mających ją w swoim składzie.

THC przoduje zwykle w przypadku marihuany rekreacyjnej, ponieważ poza medycznymi aspektami wpływa także na świadomość osoby, która ją zażywa. To właśnie z powodu dużego stężenia THC marihuana na użytek rekreacyjny jest w Polsce nielegalna.

THC można stosować od 17 grudnia 2018, wyłącznie w przypadku suszu kupionego w aptece. Za dostarczenie medycznej marihuany do Polski odpowiedzialna jest kanadyjska grupa Canopy Growth Corp.

Dlaczego zalegalizowano marihuanę medyczną?

Dr Marek Bachański nagłośnił sprawę poprzez swoje badania, w których podawał substancję dzieciom chorym na padaczkę. Mimo, że liczba ataków w skali miesiąca spadła z 400 do 3, to nie udało się zmienić prawa, a sam Bachański został zwolniony. To przykre, ponieważ wielkim krokiem była dopiero śmierć znanej osoby – Tomasza Kality (SLD), który w wieku 38 lat przegrał walkę ze złośliwym nowotworem mózgu. 1 listopada 2017 przeszła ustawa o legalizacji. Prawo stanowi, że zanim dany środek trafi do aptek, musi zostać zarejestrowany przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Instytucja ma na to 210 dni. Okazało się jednak, że na wejście marihuany do sprzedaży będzie trzeba poczekać ponad rok. Owe oczekiwania na szczęście się zakończyły, ponieważ od 17 grudnia 2018 roku susz sprowadzony przez Canopy Growth Corp można dostać w aptece.

Medyczna marihuana dostępna od 17 grudnia 2018!

Fakt, marihuanę medyczną można legalnie zakupić, jednak sprawa nie jest tak kolorowa, jak mogłoby się wydawać. Susz dopuszczono do sprzedaży tylko w trzech aptekach na terenie Polski. Jest to zdecydowanie zawód dla wielu osób, ponieważ sprawę nagłaśniano i mówiło się, że dostęp do marihuany będzie łatwiejszy. Z czasem liczba aptek oferujących ten surowiec farmaceutyczny na pewno wzrośnie, jednak póki co w medyczną marihuanę można zaopatrzyć się tylko w Poznaniu, Koninie oraz we Wrocławiu. Dystrybucją zajmuje się sieć aptek Prima. Pierwszy susz, którego zakup będzie legalny ma mieć zawartość 19% THC i <1% CBD, o czym informuje Centrum Terapeutyczne Max Hemp. Nieoficjalne źródła sugerują, że cena za jeden gram będzie wynosić około 60 złotych.

Kto może dostać marihuanę medyczną?

Trzeba wiedzieć, że susz dostępny w aptekach można zakupić wyłącznie w przypadku posiadania odpowiedniej recepty. Kto może ją wypisać? Receptę na medyczną marihuanę może dać każdy lekarz (z wyłączeniem weterynarzy), jednak tutaj również sprawa jest niejasna, ponieważ przeszkolonych w zakresie tej substancji zostało ok 60 specjalistów. Kto może się ubiegać? Nie ma konkretnej listy chorób, które kwalifikują się do leczenia medyczną marihuaną. W krajach, które długo już oferują osobom chorym medyczny susz – przepisuje się receptę w przypadku: stwardnienia rozsianego, chorób nowotworowych, przewlekłych bóli, padaczki lekoopornej, alzheimera, parkinsona, jaskry, AIDS, anoreksji, stresu, stanów lękowych, bezsenności.Produkt konopne znajdziesz TUTAJ.

 


 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium