Konopteka.pl

NAJWIĘKSZA OFERTA W POLSCEponad 250 produktów

DARMOWA DOSTAWAzamówień powyzej 100zł

do kasy suma: 0,00 zł
Biopaliwa z konopi
178.jpg

Biopaliwa z konopi

Każdy samochód potrzebuje paliwa. Kiedy zwykle wykorzystuje się do tego gaz lub ropę, tak istnieje już kilka alternatyw, które prędzej czy później staną się codziennością. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że konopie można wykorzystywać do produkcji biopaliwa!

Konopie najczęściej są kojarzone z marihuaną, popularnym narkotykiem, ale też lekarstwem (przynajmniej w Polsce, od końca 2017 roku). Tymczasem niewielki odsetek społeczeństwa zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromne zastosowanie w przemyśle mają konopie, szczególnie włókniste.

Z roku na rok ludzkość eksploatuje Ziemię coraz bardziej. Wydobywany od lat węgiel, ale też ropa kiedyś ostatecznie się skończą. Nie bez powodu koszt paliwa stale rośnie. Dlatego coraz częściej naukowcy interesują się różnymi źródłami alternatywnymi. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest uprawa konopi w celach przemysłowych, a szczególnie w kontekście biopaliwa.

!STOP!

Ponad sto lat temu, niemiecki konstruktor Rudolf Diesel stworzył wyjątkowy silnik wysokoprężny. W jego założeniu mechanizm mógł być zasilany różnego rodzaju paliwami, szczególnie roślinnymi i nasiennymi. Sam uważał bowiem, że jest to rozwiązanie znacznie lepsze od ropy naftowej. Podobne podejście miała firma Ford. Niestety, przez walkę z narkotykami, czyli też marihuaną, która pochodzi z konopi – uprawa została zakazana. Niemałą cegiełkę do tej sytuacji dołożyły koncerny naftowe. Jest to sprawa frustrująca, ponieważ potencjał drzemiący w roślinach musiał czekać na uznanie przez wiele dekad. Tymczasem produkcja biopaliwa jest wyjątkowo prosta, ponieważ wymaga użycia oleju roślinnego, alkoholu (etylowego lub metylowego) i katalizatora.

Istnieje wiele rodzajów biopaliwa, w takim razie dlaczego warto szczególnie postawić na konopie? W przeciwieństwie do ropy, tego rodzaju substancje ulegają biodegradacji, a do tego nie emitują szkodliwych związków do środowiska, tak jak robi to „zwykłe” paliwo. Dochodzi do tego brak ingerencji w ekosystem podczas wydobycia. Za przewagą konopi przemawiają także inne rzeczy. Chodzi między innymi o to, że uprawa tych roślin jest bardziej ekologiczna, niż w przypadku innej flory wykorzystywanej do produkcji biopaliwa. Jedna roślina pozwala na uzyskanie dwa razy większej ilości oleju, niż w przypadku popularnego rzepaku. Do tego konopie wymagają dwa razy mniej wody, niż uprawa kukurydzy.

Biopaliwo z konopi jest również bardziej efektywnym rozwiązaniem, niż to wytwarzane z rzepaku, soi itd. Jest to związane z niższą temperaturą spalania. To ważna rzecz nie tylko dla ekologów, ale również branży motoryzacyjnej.

Szczególnie istotną cechą konopi jest niemal niespotykany, ujemny bilans dwutlenku węgla. Co to znaczy? Każda roślina pobiera dwutlenek węgla podczas swojego wzrostu. Konopie jednak absorbują go w sposób wyjątkowy, ponieważ użycie w pojeździe wyprodukowanego z nich biopaliwa będzie się wiązać z mniejszą ilością emitowanego CO2, niż pobieranego w uprawie.

Inną zaletą tego zastosowania jest fakt, że konopie bardzo dobrze wpływają na ziemię, co oznacza, że gleba zarośnięta przez te rośliny jest w lepszym stanie po zbiorze, niż przed uprawą. Znaczna większość składników odżywczych konopi trafia z powrotem do ziemi, a do tego dochodzi fakt, ze opisywana flora jest bardzo silna, a więc może być uprawiana w różnych warunkach. Oczywiście, zimą uprawy konopi nie byłyby tak efektywne, jednak istnieje przecież możliwość budowy szklarni, więc ważne jest zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat ekologii, dzięki czemu skorzysta na tym nasza planeta. Do tego roślina nie wymaga kosztownego suszenia, tak jak kukurydza itd. Konopie nie wymagają także użycia nawozu.

Szukając alternatyw w zakresie odnawialnych źródeł energii nie można przechodzić obojętnie obok konopi. Koszty produkcji biopaliwa wynoszą około 50 centów za galon! Co prawda, dzisiaj producenci samochodów coraz częściej tworzą modele elektryczne, choć te wbrew pozorom nie są tak ekologiczne. Z tego powodu można wywnioskować, że moda na pojazdy z silnikami wysokoprężnymi prędzej czy później powróci, jednak z subtelną zmianą, jaką jest skorzystanie z biopaliwa konopnego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium