Konopteka.pl

NAJWIĘKSZA OFERTA W POLSCEponad 250 produktów

DARMOWA DOSTAWAzamówień powyzej 100zł

do kasy suma: 0,00 zł
Konopie a przywrócenie witalności ziemi (sadzenie konopi na terenach poprzemysłowych)
Konopie a przywrócenie witalności ziemi (sadzenie konopi na terenach poprzemysłowych)

Konopie a przywrócenie witalności ziemi

Ostatnimi czasy coraz głośniejszym tematem jest ekologia. Niestety, nierzadko nagłaśniane sprawy dotyczą wydarzeń, na które ciężko jest zaradzić. Chodzi często o tereny zniszczone przez wcześniejszą działalność człowieka, przez co nie da się ich ponownie w pełni dobrze zagospodarować. Mowa oczywiście o ziemiach poprzemysłowych. Okazuje się jednak, że konopie mogą przywrócić ich witalność!

Historia terenów poprzemysłowych w Polsce sięga przełomu XIX i XX wieku, kiedy zaczęła się gwałtowna industrializacja, przez którą miasta zaczęły przeobrażać się w większe metropolie, gdyż przeprowadzali się do nich nowi pracownicy. Zwykle fabryki budowano w miejscach strategicznych, czyli w okolicach dróg, rzek itd. Po drugiej wojnie światowej natomiast, socjaliści postanowili uruchomić wiele obiektów produkcyjnych na obrzeżach nawet mniej istotnych miast, co dało wielu osobom pracę, ale niestety – zniszczyło okoliczne ziemie. Tymczasem konopie są niesamowitym lekarstwem na to zjawisko, ponieważ sprawiają, iż owe ziemie wracają do swego pierwotnego – zdrowego stanu!

Dlaczego konopie są skuteczne nawet w przywracaniu witalności ziemi? Warto tutaj przytoczyć badanie przeprowadzone w latach 2012-2018 przez doktora Jerzego Mańkowskiego, w okolicach Konina. W 2012 roku Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich postanowił przeprowadzić rekultywację terenów poprzemysłowych przez zastosowanie konopi włóknistych.

Tamtejszy teren przez wiele lat był niezdatny do uprawy roślin, gleba była sucha i pojawiała się na niej szczątkowa roślinność. Konopiami natomiast pokryto teren 25 ha. Celami badania, które oczywiście spełniono, było: osiągnięcie wzrostu zawartości próchnicy w glebie o około 20-50%; wzrost plonów uprawianych roślin, czyli 2 t konopi z jednego hektara w pierwszym roku projektu i 5-7 ton w szóstym.

Konopie pobierają również dwutlenek węgla. Absorpcja CO2 wynosiła jedną tonę na hektar w pierwszym roku, a w ostatnim dwie tony. Przez omawiane sześć lat stworzono również liczne siedliska przyjazne populacji ptaków oraz owadów.

Dlaczego tak się stało? Konopie, a w szczególności ich odmiany włókniste są wyjątkowo skuteczne w tym zakresie. Są to rośliny przede wszystkim jednoroczne, dające spory plon. Do tego wyróżniają je solidne korzenie, które wrastają w glebę prostopadle, do głębokości około półtora metra. Po obumarciu konopi korzenie tworzą system kanałów w zbitej warstwie gleby. Przy tym wszystkim plon pomaga stworzyć zaczątki próchnicy na glebie (po skoszeniu pierwszego plonu w badaniu ułożono z niego około 30 cm „biologicznego rusztowania”), co wpłynęło pozytywnie na rozmnażanie się flory i fauny glebowej. Przy tym wspomniane wcześniej korzenie stworzyły kanały zapewniając dopływ powietrza, przepływ wody itd. Charakterystyczną cechą konopi jest też fakt, że pobierają z gleby sporą ilość metali ciężkich. Rośliny zapobiegają także erozji wietrznej, która wyniszcza słabo zarośnięte tereny.

Gdyby ludzkość tego naprawdę chciała, nie byłoby terenów jałowych. Wszystko sprowadza się jednak do tego, że inwestorom zwyczajnie nie opłaca się inwestować w glebę, której powrót do witalności zajmie kilka lat. Niestety, kiedy ktoś chce kupić teren pod uprawę, to nabędzie działkę w dobrym stanie, by ta na siebie szybko zaczęła zarabiać, a jeżeli dany człowiek chce wybudować jakiś obiekt, to najpewniej skorzysta z terenu jałowego. Tymczasem trzeba wiedzieć, że konopie włókniste same w sobie mogą być dość intratną inwestycją. Dlaczego? Ostatnio ekologia jest ważnym tematem, a przecież z włókna konopnego można tworzyć papier, tekstylia, a nawet zamienniki plastiku. Dochodzi do tego fakt, że korzystanie z tych tworzyw jest przyjazne dla natury, ponieważ materiały konopne ulegają biodegradacji. Należy też zaznaczyć, że produkcja dotycząca wykorzystania tej rośliny emituje do atmosfery mniej dwutlenku węgla, niż pobiorą go konopie podczas swojego okresu wzrostu.


POZNAJ NASZE PRODUKTY CBD TUTAJ


 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium